Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

ZABIERZ KOGOŚ!

Niektórzy kierowcy płacą za benzynę o 50% mniej. Jak to możliwe? Drugie 50% płaci pasażer. Moda na wspólne podróżowanie (ang. carpooling) poza miło spędzonym czasem, przynosi wymierne korzyści.

Infografika dotycząca oszczędności wynikających z ekologicznej jazdy

Ile czasu zajmuje Ci znalezienie miejsca na parkingu pod blokiem czy supermarketem? No właśnie… Właściciele garaży to dzisiaj prawdziwi szczęściarze. Aut przybywa z każdym dniem. W 2013 roku Główny Urząd Statystyczny odnotował blisko 26 mln zarejestrowanych pojazdów. Często w jednej rodzinie są po 2−3 samochody. Posiadanie auta to spore udogodnienie, ale też duże wydatki i obciążenie dla atmosfery. Toksyczne substancje przedostające się ze spalin do powietrza trafiają do naszych płuc, obciążając nasze portfele dodatkowymi kosztami związanymi z leczeniem chorób przewlekłych, m.in. astma czy alergie. W obliczu takiego stanu rzeczy aż 63% Europejczyków deklaruje, że ograniczyło używanie samochodu w trosce o jakość powietrza i swoje zdrowie. Czy jesteś jednym z nich? Poniżej znajdziesz kilka porad, jak taniej i przyjemniej dotrzeć do celu.

Przez internet

W Stanach Zjednoczonych tak wiele osób podróżuje wspólnie, że funkcjonują oddzielne pasy szybkiego ruchu dla pojazdów z większą ilością pasażerów. U nas co prawda pasów jeszcze nie ma, ale równie prężnie działają ruchy społeczne promujące modę na wspólne jeżdżenie. W popularnych serwisach społecznościowych można zgłaszać się zarówno jako pasażer, jak i kierowca na wybrane trasy. Efekt? Podróż z Warszawy do Katowic tańsza od biletu autobusowego czy kolejowego. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy, bo chętnych nie brakuje. Jeden z najpopularniejszych tego typu portali zgromadził już 20 mln użytkowników z 19 krajów. Nawiązane w podróży kontakty czasem owocują regularnymi wspólnymi przejazdami na wybranych trasach. Poznani w ten sposób ludzie to dodatkowa korzyść i nagroda za ekologiczny wybór.

Przez płot

Gdy Twoje podróżowanie ogranicza się do trasy dom-praca-dom lub dom-szkoła-dom, możesz uruchomić swoją własną społeczność transportową. Jeżeli w parzyste dni będziesz zawozić także dzieci sąsiada zza płotu do szkoły, w co drugi dzień pośpisz dłużej, a za zaoszczędzone pieniądze zabierzesz dzieciaki do kina. Z kolei wspólna podróż z kolegą do biura mniej odbije się na Twojej wypłacie, niż gdybyś jeździł sam. Wspólne jeżdżenie sprawia też, że wcale nie musisz rezygnować z komfortu podróży samochodem, a i tak oszczędzasz zarówno powietrze, a więc zdrowie, jak i portfel.

Kiedy już zdecydujesz się na towarzysza lub towarzyszkę podróży, pozostanie Ci przyjemność wyboru na co chcesz wydać zaoszczędzone pieniądze.

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej