Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

ZDROWY I ZIELONY DOM – WYWIAD Z RENI JUSIS

O tym, jak zadbać o zdrową i dobrą atmosfera w domu, opowiada Reni Jusis.

Jakie widzisz korzyści w ekologicznym stylu życia?

Przede wszystkim poprawę ogólnego stanu zdrowia. Ale również satysfakcja, że przyczyniam się do tego, aby spróbować zostawić po sobie planetę w takim stanie w jakim ją zastałam i pozwolić naszym dzieciom cieszyć się jej pięknem.

Dlaczego tak ważne jest, aby nasze dzieci oddychały zdrowym i czystym powietrzem?

Coraz więcej dzieci i osób starszych cierpi na alergię, astmę i choroby cywilizacyjne. Jako mama nie mogę przejść wobec tego problemu obojętnie. Wychodzę z założenia, że wszystko co możemy zrobić to profilaktyka. Zdrowa dieta i ograniczenie toksycznych substancji w naszym otoczeniu. Przed przystąpieniem do kampanii TworzyMY Atmosferę byłam przekonana, że sami niewiele możemy zrobić w kwestii poprawy jakości powietrza w miejscu naszego zamieszkania. Jednak gdy zapoznałam się z badaniami, dowiedziałam się, że lwia część zanieczyszczeń pochodzi nie z przemysłu, lecz z pieców ogrzewających nasze mieszkania. Zdałam sobie wtedy sprawę, że to jest kolejna kwestia, w której razem możemy zdziałać wiele dobrego.

Czy angażując się w kampanię dowiedziałaś się jeszcze czegoś? Które z porad wymienianych w kampanii stosujesz już w swoim życiu, a które masz zamiar wprowadzić?

Staram się edukować moich sąsiadów i namawiać, aby zaprzestali palenia śmieci w swoich piecach. Gdy dowiadują się jakie są konsekwencje złego stanu powietrza na zdrowie ich dzieci lub wnuków, są bardzo poruszeni. Poza tym zainstalowaliśmy w naszym domu energooszczędny piec gazowy, oraz energooszczędne okna, dzięki którym są mniejsze straty ciepła – zmniejsza to zapotrzebowanie na energię i ilość zużywanego opału, dzięki czemu atmosfera jest zdrowsza.

Ale to nie wszystko – dbamy również o zieleń wokół nas. Systematycznie sadzimy nowe rośliny, które oczyszczają powietrze. W przyszłym roku planujemy postawić ul w naszym ogródku, który wspomoże zapylanie roślin.

Rośliny są naturalnym filtrem powietrza. Co jeszcze sprawia, że warto się nimi otaczać?

Coraz bardziej popularne na całym świecie są przydomowe ogródki ziołowe lub małe warzywniki. Powstają one bardzo często z recyklingowych materiałów (stare skrzynie, wiadra, rynny) oraz na dachach wieżowców. W ten sposób możemy cieszyć się nie tylko zielonym widokiem za oknem, ale również sięgać po świeże warzywa i zioła prosto z naszego miniogródka.

Jaki środek transportu wybierasz na krótkie i dłuższe trasy?

Staram się jak najczęściej podróżować komunikacją miejską. Na dłuższe trasy wybieram szybką kolej. Kiedy jest ciepło – wsiadam na rower. Bardzo podoba mi się pomysł dzielenia się na forum informacją, że kierowca wybiera się w daną trasę i oferuje innym miejsca w swoim samochodzie. Dzielimy koszty podróży na kilka osób, zmniejszamy ilość aut na drodze i korki – korzysta i środowisko, i portfele podróżujących.

Reni Jusis – to nie tylko znana wokalistka, kompozytorka i zaangażowana społecznie ekomama, ale również ambasadorka kampanii Ministerstwa Środowiska. Wejdź w zakładkę „Wspierają nas” i zobacz co powiedziała o naszej kampanii oraz kto jeszcze popiera naszą akcję.

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej