Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

Przepis na Dobrą Atmosferę

Weź leżaki, parasole, dodaj kącik do gier i zabaw dla dzieci, a po wymieszaniu dopraw jeszcze szczyptą unoszących się wokół baniek mydlanych i pozytywną muzykę. Nie zapomnij jednak o nadzieniu – czyli sytej i przystępniej podanej informacji o tym jak dbać o powietrze, żeby było czyste, a my zdrowi. To przepis na Strefę Dobrej Atmosfery, którą serwowaliśmy mieszkańcom Gliwic, Sosnowca, Sopotu, Poznania i Krakowa.

W naszych strefach prócz poczucia prawdziwie dobrej atmosfery między ludźmi, którzy bawili się i dobrze spędzali czas, każdy mógł również dowiedzie się w jaki sposób powietrze wpływa na zdrowie i jakość życia ludzi, a także co sam może zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w swoim otoczeniu.

W naszej strefie czekało wiele gier i zabaw dla najmłodszych, ponieważ to one, ze względu na to, że ich układ oddechowy jest nie do końca dojrzały, drogi oddechowe są krótkie, a mechanizmy filtrujące są jeszcze niedoskonałe, są najbardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń.

Dzieci grając w specjalnie dla nich przygotowaną grę planszową i wypełniając edukacyjne broszury przy okazji mogły nauczyć się dlaczego czyste powietrze jest ważne dla ich zdrowia oraz jak o nie dbać. Mamy nadzieję, że będą kontynuować zabawę razem z rodzicami, podczas wycieczek rowerowych i sadzenia roślin, które są naturalnym filtrem powietrza i źródłem życiodajnego tlenu.

Pobierz broszurkę edukacyjną dla dziecka

Dorośli mogli dowiedzieć się jak – nawet przy niewielkim zaangażowaniu – możemy mieć wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Bo co na przykład mogą zrobić kierowcy? Zabierać w podróż pasażerów, aby nie wozić pustych miejsc. Ale również hamować silnikiem, żeby palić mniej paliwa oraz nie ścierać opon i klocków hamulcowych. A właściciele domów? Regularne robić przeglądy pieca i zadbać o wysokiej jakości materiał opałowy, który nie emituje tylu szkodliwych zanieczyszczeń, które szkodzą naszemu zdrowi. Te i inne proste i praktyczne porady znalazły się w ulotce, którą otrzymał każdy kto odwiedził strefę – można ją było zabrać do domu, przyczepić do lodówki magnesem w kształcie chmurki i stosować na co dzień.

Natomiast na stoiskach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dorośli mogli uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę pieca na nowoczesny, czy budowę ekologicznego domu.

Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie

Dodatkowo mieszkańców Gliwic, Sopotu, Poznania i Warszawy zachęcaliśmy, żebyzamiast samochodu wybrali rower. W kilku miejscach tych miast ustawiliśmy nasze stoiska. Każdy, kto pojawił się na nich na rowerze i odpowiedział na proste pytanie dotyczące powietrza i jego ochrony, mógł otrzymać plecak z upominkami, a w nim m.in. odblask zapewniający bezpieczeństwo na drodze i pompkę rowerową. Mamy nadzieję, że zachęci to do częstszego wybierania tego środka transportu, co ograniczy emisję spalin i szkodliwego pyłu, a także dotleni organizm i poprawi jego kondycję.

Jeżeli nie mieliście okazji dołączyć do nas podczas tych imprez – zajrzyjcie do zakładki W domu” lub W podróży i twórzcie razem z nami!  

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej