Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

PRZEKONAJ SIĘ DO JAZDY

Czy eko-jazda to trudna sztuka zarezerwowana tylko dla wtajemniczonych? Czy żeby jeździć ekologicznie, trzeba mieć nowoczesny samochód i dziesiątki tysięcy kilometrów na liczniku? Wcale nie trzeba być mistrzem rajdowym, żeby po mistrzowsku oszczędzać za kółkiem.

Infografika dotycząca oszczędności wynikających z ekologicznej jazdy

Aby jeździć ekologicznie wystarczą dobre chęci i odrobina wiedzy. A taka wiedza się opłaca! Wyobraź sobie, że Twoja codzienna droga do pracy i z powrotem to w sumie 50 km. Załóżmy, że podczas zwykłej jazdy Twój samochód na każde  100 km zużywa około 7 litrów paliwa. Pracujesz od poniedziałku do piątku, więc w miesiącu przebywasz taką trasę około 20 razy. Daje to w sumie 1000 przejechanych kilometrów. Przyjmując, że cena paliwa to 5 zł/litr, wydajesz na nie 350 zł miesięcznie. Stosując się do zasad ekologicznej jazdy, zmniejszysz zużycie paliwa nawet o 25%, czyli na każde 100 km zużyjesz już tylko 5,25 litrów. Daje to aż 1050 zł oszczędności w ciągu roku!

Jak to zrobić?

Ekologiczna jazda wcale nie musi oznaczać zakupu pojazdu na prąd. To przede wszystkim zmiana kilku drobnych nawyków, które mają wpływ na zużycie paliwa i eksploatację samochodu. Zacznij od podstaw. Oto 5 wskazówek, jak jeździć, oszczędzając środowisko i portfel:

1. Odchudź samochód

Po co wozić ze sobą nadbagaż? Każdy kilogram niepotrzebnych rzeczy w bagażniku zwiększa zużycie paliwa, dlatego warto się pozbyć kilku kilogramów…

2. Poczuj wiatr we włosach

Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. W innym wypadku po prostu opuść szyby.

3. Sprawdź ciśnienie

W oponach oczywiście. Dbaj, by było odpowiednie dla Twojego typu pojazdu. Regularnie pompując opony, możesz zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie.

4. Wyluzuj, ale nie w samochodzie

Prowadzenie samochodu to poważna sprawa! Dlatego zamiast wrzucać na luz, hamuj silnikiem…

5. Nie pal gumy

Gwałtowne ruszanie i hamowanie znacznie zwiększa zużycie paliwa i przy tym także emisję spalin.

 

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej