Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

Odetchnij pełną piersią 

Nieprzemijający kaszel i świszczący oddech to jedne z symptomów astmy, na którą choruje już co dziesiąta osoba w Polsce, choć połowa jeszcze o tym nie wie. Problem jest poważny.

Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem można łatwo odczuć np. w zadymionym pomieszczeniu. Pojawia się odruch kaszlowy i chęć jak najszybszego wyjścia na tzw. „świeże powietrze”. Warto jednak uzmysłowić sobie, że nawet przy relatywnie niskim poziomie zanieczyszczenia, przy długotrwałym zamieszkiwaniu lub pracowaniu w okolicy, gdzie te zanieczyszczenia występują, narażamy się na choroby układu oddechowego, jak np. astmę, alergie, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy nowotwory.

Każdego dnia wdychamy 10-15 m3 powietrza. Zawiera ono życiodajny tlen, ale również cały wachlarz zanieczyszczeń, które dostają się do niego na skutek działalności człowieka. Najczęściej występującymi szkodliwymi substancjami są cząsteczki pyłu zawieszonego (PM), ozon (O3), dwutlenek azotu (NO2), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) oraz lotne związki organiczne (VOC) pochodzące ze spalania w domowych piecach lub samochodowych silnikach.

Dla układu oddechowego szczególnie niebezpieczne są pył zawieszony i ozon. Cząsteczki pyłu, na których osadzają się metale ciężkie, sadza i inne toksyczne substancje z łatwością wnikają do płuc, skąd część z nich może przedostać się do krwioobiegu, transportując toksyczny ładunek w głąb naszego ciała. Ozon, który unosi się tuż przy powierzchni ziemi, tzw. troposferyczny, z kolei ma silne właściwości utleniające, działa drażniąco na płuca i może wywoływać stany zapalne.

Dla osób z wrodzoną predyspozycją do atopii, czyli nadmiernej reakcji na bodźce objawiającej się różnymi alergiami, zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko rozwoju alergicznego nieżytu nosa i w konsekwencji astmy.

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza prowadzi również do zaostrzenia objawów u osób już chorujących na choroby krążenia, astmę lub alergików. Pył zawieszony tworzy złogi w płucach, które osłabiają zdolność organizmu do zwalczania wolnych rodników, wywołując tzw. stres oksydacyjny oraz upośledzając przewodzenie komórkowe, co prowadzi do stanów zapalnych w płucach i w całym systemie sercowo-naczyniowym. Prowadzą one również do powstawania stanów zapalnych, zmiany rytmu pracy serca, różnic w lepkości krwi czy niedoborów tlenowych.

Zajrzyj do zakładki w domu i w podróży i zobacz co możesz zrobić, żeby wreszcie odetchnąć pełną piersią.

Zobacz też ”Atmosfera w ciąży

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej