Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

Multimedia

Memy Marty Frej

Atmosfera to jak jest miło, gdy jesteśmy razem…

Zobacz spoty kampanii „TworzyMY atmosferę” i dowiedz się, jak tworzyć wspólnie zdrową atmosferę.

Coś jest między nami

Sąsiad

 

Videoinfografiki 

Videoinfografiki dotyczące sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.

Producenci zanieczyszczeń

Treść videoinfografiki Ukryj treść videoinfografiki

Producenci zanieczyszczeń

Atmosfera to mieszanina niewidocznych gazów, które otaczają Ziemię. Powietrze, w którego skład wchodzą przede wszystkim azot i tlen, jest życiodajnym źródłem energii. Niestety w powietrzu, którym oddychamy, znajdują się także szkodliwe dla zdrowia substancje m.in. te w tak zwanym pyle zawieszonym. Za prawie 90% szkodliwego pyłu w powietrzu odpowiadają nasze domy, kolejne 6% pochodzi z samochodów. Zanieczyszczenia wytwarzane przez przemysł, dzięki nowoczesnym filtrom, to tylko niecałe 2%.

Weźmy za przykład taki dom. Używając starego pieca węglowego, emitujemy nawet 20 razy więcej pyłu niż w przypadku pieca nowej generacji. Stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu - jednego ze składników tego pyłu, w sezonie grzewczym może przekraczać normę nawet o 600%!

Na szczęście mamy na to sposób! Wymieniając piec na nowoczesny lub stosując się do zasad ekologicznej jazdy, wspólnie tworzyMY zdrową atmosferę. Włącz się do akcji! Odwiedź tworzymyatmosfere.pl.

 

Coś wisi w powietrzu

Treść videoinfografiki Ukryj treść videoinfografiki

Liczy się zdrowie

Na pewno lubisz, gdy w Twoim domu panuje dobra atmosfera. Na jej jakość wpływa także otaczające nas powietrze. Od tego czy jest czyste, zależy nasze zdrowie.

Kiedy atmosfera jest zanieczyszczona, z każdym oddechem do naszego organizmu dostaje się pył powstający, np. podczas ogrzewania mieszkania opałem niskiej jakości. Osadzające się na cząsteczkach pyłu substancje, między innymi rakotwórczy benzo(a)piren, dwutlenek siarki, tlenki azotu czy metale ciężkie, najpierw trafiają do płuc. Stamtąd przedostają się do krwioobiegu, którym wędrują przez cały organizm. Główne choroby związane ze złą jakością powietrza to zawał serca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc i nowotwory.

Niskiej jakości opał jest tańszy, ale oszczędności są pozorne. Więcej wydamy na leczenie. Rocznie to setki milionów złotych. Na szczęście możemy oszczędzić i pieniądze, i zdrowie.

Wymieniając piec na nowoczesny lub jeżdżąc ekologicznie, wspólnie tworzyMY zdrową atmosferę. Włącz się do akcji! Odwiedź tworzymyatmosfere.pl.

 

Wszyscy tworzyMY atmosferę

Treść videoinfografiki Ukryj treść videoinfografiki

Wszyscy tworzyMY atmosferę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co możesz zrobić, żeby oczyścić powietrze z substancji szkodliwych dla Twojego zdrowia? Gdybyś był superbohaterem, mógłbyś ustrzelić je specjalnym laserem! Zejdźmy jednak na ziemię.. Prawidłowa jazda samochodem może być równie skuteczna.

Jedź płynnie, zmieniaj bieg na wyższy kiedy silnik osiągnie ok. 2 tys. obrotów na minutę. Staraj się możliwie szybko osiągnąć prędkość docelową i podtrzymuj ją.

Nie jeździj na luzie i nie nadużywaj hamulca. Zdjęcie nogi z gazu powoduje odcięcie dopływu paliwa, a samochód zaczyna zwalniać.

Kiedy obroty spadną poniżej 1500 na minutę, silnik znów zaczyna pobierać paliwo. Wtedy redukujesz bieg, tak aby obroty skoczyły powyżej tej granicy i tak dalej aż do zatrzymania samochodu.

Dzięki tym prostym zasadom możesz zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Pamiętaj, że jeżdżąc ekologicznie oszczędzasz nie tylko paliwo i pieniądze, ale też opony i klocki hamulcowe – podczas ich ścierania powstają pyły, które szkodzą zdrowiu.

Jeśli masz wolne miejsce w samochodzie - podwieź sąsiada do pracy lub jego dzieci do szkoły. A czasem po prostu przesiądź się na rower!

Dzięki wysiłkom takich osób, jak Ty, wspólnie tworzyMY zdrową atmosferę. Poszukaj praktycznych wskazówek na tworzymyatmosfere.pl.

 

Infografiki

Producenci zanieczyszczeń powietrza

Wykres obrazuje skalę zanieczyszczenia powietrza wynikającą z gospodarstw domowych i transportu i zaprzecza stereotypowi, który każde myśleć, że za zły stan atmosfery odpowiedzialny jest przemysł.

Infografika "Producenci zanieczyszczeń powietrza"

TworzyMY atmosferę w domu

Infografika przedstawia wybrane fakty dotyczące związku pomiędzy ogrzewaniem domu a zanieczyszczeniem atmosfery. Namawia do dobrych praktyk – palenia opałem wysokiej jakości lub wymiany pieca na nowoczesny.

Infografika "TworzyMY atmosferę w domu"

TworzyMY atmosferę w podróży

Infografika prezentuje wybrane porady dotyczące ochrony powietrza dla kierowców. Zachęca do dbania o samochód oraz ograniczenia podróży na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru.

Infografika "TworzyMY atmosferę w podróży"

Wszyscy tworzymy atmosferę

Zestawienie głównych działań związanych z ochroną powietrza, które każdy z odbiorców kampanii może wdrożyć w codziennym życiu.

Infografika "Wszyscy tworzymy atmosferę"

Coś wisi w powietrzu

Infografika dotycząca wpływu toksycznych substancji zawartych w powietrzu na zdrowie człowieka. Przedstawiono w niej główne patogeny i ich wpływ na poszczególne układy i narządy ludzkiego ciała.

Infografika "Wszyscy tworzymy atmosferę"Coś wisi w powietrzu"

Przez komin do płuc

Obrazek przedstawiający konsekwencje palenia odpadów lub opału niskiej jakości w domowym piecu. Dym z komina opada na dom i otoczenie, a więc bezpośrednio zagraża zdrowiu jego mieszkańców.

Infografika "Przez komin do płuc"

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej