Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

FUNDUSZE DLA POWIETRZA

Dbałość o czyste powietrze wymaga wysiłku – często także finansowego. Na inwestycje, które przyczyniają się do poprawy jego stanu, co roku przeznaczane są setki milionów złotych. Na co przysługują, o jaką kwotę można się starać i jak z nich skorzystać?

Infografika przedstawiająca procentowy udział ogrzewania domów, pojazdów i przemysłu w zanieczyszczeniach powietrza

Na skróty:

Wymień piec na nowoczesny!

Polska – jak długa i szeroka – węglem stoi! Jest to nasz narodowy zasób, który od lat wykorzystujemy do ogrzania mieszkań. W wielu mieszkaniach nadal zainstalowane są stare piece węglowe – nie bez przyczyny jest nazywane kopciuchami lub śmierdziuchami. Stosowana w nich technologia spalania nie pozwala na efektywne spalanie węgla, przez co po pierwsze trzeba go spalić więcej, żeby ogrzać budynek, a po drugie emitują olbrzymie ilości szkodliwych pyłów. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne piece węglowe, przy użyciu których ogrzewanie jest do 30% bardziej efektywne i oszczędne. Nowe kotły są produkowane w technologii, która ogranicza zużycie paliwa i ilość naszej pracy, bo z tony węgla powstaje tylko 6% popiołu.

Wejdź na stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i zobacz czy Twoja miejscowość znajduje się w strefie, w której można uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca lub podłączenie się do sieci ciepłowniczych z Programu KAWKA.

Moje własna elektrownia!

Energia – zarówno ta elektryczna, jak i cieplna – jest nam niezbędna do codziennego życia. Do jej wytworzenia możemy użyć różnych surowców – np. węgla, drewna, gazu – podczas spalania, których jest wytwarzana energia. Jednak efektem tego procesu są zanieczyszczenia, które trafiają do atmosfery – mają one wpływ na nasze zdrowie, jak i zmiany klimatyczne.

Zwykły Kowalski nie ma wpływu na to z czego powstaje energia elektryczna, która trafia do jego domu. Może jednak zostać prosumentem. Kto to taki?

Prosument to osoba, która, dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technologii oraz sił natury (wiatru, słońca, wody – czyli tzw. odnawialny źródeł energii) wytwarza energię na swoje potrzeby, a jej nadmiarem może podzielić się z innymi (np. odsprzedając je do sieci energetycznej). Zaliczają się do nich m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne. Alternatywne źródła energii pozwolą uzyskać zarówno energię cieplną jak i elektryczną. Energia odnawialna zasilająca Twój dom jest nie tylko darmowa, ale także bezpieczna dla Twojego zdrowia i środowiska – do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje, które powstają w trakcie spalania surowca, którego używamy do ogrzania naszego domu.

Jakie wsparcie można uzyskać? W ramach programu Prosument na montaż alternatywnych źródeł energii w swoim domu nawet do 150 000 zł. Program dofinansowania trwa do końca 2022 r.

Szczegóły dotyczące programu Prosument znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pobierz dokument i sprawdź, jak z nich korzystać.

Dotacje na budowę nowego domu

Jeżeli planujesz budowę nowego domu również możesz przyczynić się do poprawy stanu powietrza. W tym wypadku nie chodzi wyłącznie o zainstalowanie nowoczesnego pieca czy odpowiednią izolację ścian... – możesz cały jego projekt zrealizować z myślą o jak najmniejszym zużyciu energii.

W zależności od zapotrzebowanie na energię niezbędną do tego, żeby utrzymać temperaturę potrzebną do utrzymania dobrej, rodzinnej atmosfery w domu, możesz zdecydować się na jeden z dwóch typy domów ekologicznych: domu energooszczędne lub domu pasywnego. 

Domy energooszczędne to takie, które wymagają bardzo niewiele energii w skali roku, żeby utrzymać optymalną temperaturę. Zgodnie z definicją techniczną są to takie domy, których zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 40 kWh na każdy metr kwadratowy mieszkania rocznie. Przykład? W tym standardzie mieści się dom o powierzchni 80 metrów kwadratowych, który w ciągu roku zużywa mnie niż 3200 kWh. Przy cenie 65 gr za kWh oznacza to łączne roczne wydatki na ten cel na poziomie 2080 zł!

Domy pasywne z kolei, to takie budynki, które prawie nie potrzebują energii do ich ogrzania! Dzięki zastosowanym zasadom budownictwa oraz technologiom potrafią one utrzymać temperaturę w środku. Np. pompa ciepła, instalowana w takim budownictwie, działa tak, że „wypompowuje” ciepło z jednego miejsca – tam gdzie temperatura jest niska, np. na zewnątrz budynku – a następnie oddaje je przy wyższej temperaturze do ogrzewanego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu takich i innych technologii zapotrzebowanie na energię jest minimalne i wynosi poniżej 15 KWh na każdy metr kwadratowy mieszkania rocznie. Przykład? Ogrzanie domu o powierzchni 80 metrów kwadratowych wybudowanego w tym standardzie będzie wymagało mniej niż 1200 kWh rocznie! Przy cenie 65 gr za kWh oznacza to łączne roczne wydatki na ten cel na poziomie 780 zł!

Na budowę lub zakup domu energooszczędnego możesz uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 30 tys. złotych, natomiast jeżeli chciałbyś wybudować lub nabyć dom pasywny możesz starać się o dotację na poziomie 50 tys. złotych. Szansę na pozyskanie środków mają także osoby chcące kupić lokal mieszkalny w nowym, energooszczędnym budynku i wynoszą one 11 000 i 16 000 zł brutto w zależności od jego klasy. Od momentu uzyskania dotacji, na realizację przedsięwzięcia masz aż 36 miesięcy. Podpisywanie umów kredytowych jest przewidziane na lata 2013-2018, natomiast wydatkowanie środków do 31.12.2022r.

Zajrzyj na stronę naszej kampanii społecznej nt. budownictwa ekologicznego: www.oszczedzam-energie.mos.gov.pl ! Znajdziesz tam m.in. informacje jak skorzystać z dotacji. Odwiedź stronę NFOŚiGW i przeczytaj o programie.

Kożuch na budynek

Kiedy wychodzimy w zimę na dwór – oddajemy swoje naturalne ciepło, przez co jest nam coraz zimniej. Dlatego w zimę obieramy się w płaszcze, kurtki i kożuchy – chcemy wykorzystać ich ciepło, a także jako izolację, żeby nie oddawać swojego naturalnego ciepła. Podobnie działają domy – w zimę, otoczone prze zimne powietrze oddają przez ściany ciepło, którym są ogrzewane w środku np. dzięki centralne instalacji ogrzewania. Dzięki odpowiedniej izolacji możemy utrzymać więcej ciepła w środku i ograniczyć jego „uciekanie” przez ściany. Dzięki temu zużyjemy mnie energii, rachunki za ogrzewanie znacznie się obniżą, a do atmosfery dostanie się mniej szkodliwych substancji. Dodatkowo dzięki termomodernizacji Twój dom będzie nie tylko cieplejszy zimą, ale chłodniejszy latem.

Obecnie trwają pracę nad specjalnym programem dofinansowania termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Program RYŚ ma zostać uruchomiony w I kwartale 2016 r.

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej