Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

Od pierwszego oddechu

Dzieci w szczególny sposób są narażone na konsekwencje złego stanu atmosfery. Wynika to zarówno z większej ilości wdychanego przez nie powietrza, jak i częstotliwości przebywania na tzw. „świeżym powietrzu” Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenia atmosfery co roku powodują śmierć 5 tyś. dzieci w Europie poniżej 4 roku życia.

Badania mówią, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przyczynia się do rozwoju raka płuc, chorób płuc oraz chorób alergicznych. Te ostatnie dotyczą zwłaszcza dzieci.

Organizm reaguje na zanieczyszczenia zawarte w powietrzu już od poczęcia oraz w pierwszych dniach życia. Każdy wdech nasila podrażnienie, które prowadzi do uszkodzenia tkanki na poziomie komórkowym. Zmiany mogą upośledzać rozwój płuc i skutkować zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego, np. atopią, czyli jedną z przyczyn rozwoju astmy. Kanadyjscy badacze z Vancouver wykazali, że zwiększone stężenie tlenków azotu oraz pyłu zawieszonego PM2,5, w pierwszym roku życia dziecka, ponad trzykrotnie zwiększa ryzyko astmy. W innym badaniu przeprowadzonym na Sycylii zaobserwowano nasiloną alergizację u tych dzieci, które mieszkały w pobliżu ruchliwych skrzyżowań. Zarówno w pyle zawieszonym PM 2,5, jak i PM10 upatruje się także przyczyny nagłej śmierci niemowląt. Związki oddziałują na cały organizm – od zmian zapalnych w pęcherzykach płucnych po uszkodzenia ogólnoustrojowe, które mogą prowadzić do zgonu sercowego.

Dbając o zdrowie maluchów, nie powinniśmy jednak ograniczać przebywania dziecka na powietrzu. Aktywność fizyczna jest dziecku tak samo potrzebna jak zdrowe powietrze – jej brak może prowadzić do nadwagi czy zaburzeń koncentracji. Musimy jednak pamiętać, że małe dzieci nie wiedzą o tym, że zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe i mogą nie zgłaszać problemów z funkcjonowaniem układu oddechowego.

Rodzice powinni pamiętać więc o regularnych badaniach profilaktycznych u rejonowego pediatry, a u dzieci, które już chorują na astmę lub alergię – o zapewnienie profesjonalnej opieki i przestrzeganiu zaleceń lekarza.

Prawdziwym rozwiązaniem problemu będzie jednak poprawa jakości powietrza, czyli podjęcia takich działań, które sprawią, że zmniejszy się ilość zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. To zadanie dla każdego z nas – źródłem ponad 95% zanieczyszczeń w Polsce jesteśmy my sami – powstają one przede wszystkim, wtedy kiedy ogrzewamy nasze mieszkania, ale też w dużej części na skutek rozwoju indywidualnego transportu samochodowego. Kupuj opał wyższej jakości, wymieniając piec na nowoczesny, podłączając się do sieci ciepłowniczej lub dojeżdżając do pracy autobusem zamiast samochodem, poprawimy jakość powietrza w swoim otoczeniu – co odczują zarówno nasze dzieci, jak i my sami.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej co możesz zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w swojej okolicy zajrzyj do zakładek „w domu” lub „w podróży” .

Zobacz też ”Atmosfera w ciąży

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej