Strona projektu pt. Tworzymy atmosferę
Logo kampanii Tworzymy atmosferę

4 CZY 2 KÓŁKA?

Godzina jazdy samochodem pozwala spalić, w zależności od źródła, między 60 a 100 kcal. Pedałowanie to, dla porównania, wydatek energetyczny rzędu 400 kcal. Ale smukła sylwetka to nie jedyny powód, żeby przesiąść się na 2 kółka.

Infografika dotycząca oszczędności wynikających z ekologicznej jazdy

Smog, zmora nie tylko wielkich metropolii, to nic innego jak spaliny pochodzące głównie z samochodów zmieszane z parą wodną. Toksyczne substancje wchodzące w jego skład wdychamy my i nasze dzieci. Astma czy przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP) stanowią początek długiej listy schorzeń powiązanych ze złym stanem powietrza. A my ciągle siadamy za kółkiem, żeby pokonać choćby najkrótszą trasę. Dlatego miasta na całym świecie wprowadzają ograniczenia lub zakaz ruchu i zachęcają do przerzucenia się na alternatywny środek transportu. Jedną z najbardziej dostępnych alternatyw jest rower.

Weźmy za przykład Amsterdam. Na każdej ulicy stojak na rowery i dziesiątki cyklistów. Czasem w trampkach i dresie, także w garniturze z podwiniętą nogawką w drodze do pracy. Podobne obrazki można zobaczyć w Londynie, Paryżu czy… Wrocławiu. W tym ostatnim wydarzenia dla rowerzystów potrafią przyjąć formę pikników muzycznych połączonych z wystawami oryginalnych jednośladów. Coraz więcej ludzi decyduje się na rezygnację z samochodu na rzecz roweru. Dlaczego? Powodów jest kilka:

Bo modniej

Oryginalny, zaprojektowany zgodnie z gustem użytkownika bicykl to marzenie niejednego mieszczanina. Coraz więcej firm oferuje usługi renowacji lub projektowania rowerów z uwzględnieniem artystycznych odchyleń od ogólnie przyjętej normy. Ceny często nie odbiegają od tych marketowych, toteż chętnych nie brakuje. No bo jeżeli już wstawać o 6 rano w poniedziałek i jechać do pracy lub na uczelnię – to tylko z klasą.

Bo szybciej

Ścieżki rowerowe biegnące wzdłuż tras samochodowych to prosty sposób na korki, a tempo podróży zależy głównie od kondycji. Reguły nie ma, ale jeśli sprawdzisz, może się okazać, że Twoja droga do pracy nie wydłuży się, a korzyści z pozostawienia samochodu w garażu wynagrodzą Ci wysiłek fizyczny.

Bo zdrowiej

Wspomniana smukła sylwetka to wciąż jeden z głównych motywatorów aktywności fizycznej dla pań. Co nie oznacza, że panowie nie zyskają na atrakcyjności poprzez wysportowane od pedałowania do pracy ciało. Jeżeli zdecydujesz się na przejażdżkę rowerem z rana, przyspieszysz metabolizm i pomożesz organizmowi pozbyć się zmagazynowanych zapasów energii. Wieczorna rundka dotleni Twój mózg i pomoże Ci zasnąć.

Bo taniej

Jeżeli posłużyć się wyliczeniem z artykułu PRZEKONAJ SIĘ DO JAZDY (7 l/100 km, 50 km każdego dnia, 5 zł/l), jeżdżąc na rowerze do pracy i z powrotem, rocznie możesz zaoszczędzić nawet 1050 zł na samych kosztach paliwa. Dołóż do tego koszty eksploatacji pojazdu i uzbierasz na wakacyjną wyprawę w tropiki last minute. A z nową, wysportowana sylwetką, pozostanie Ci tylko nabrać opalenizny.

Jazda na rowerze to zero zanieczyszczeń powietrza, toksycznych, rakotwórczych substancji, smogu i korków. Jeżeli nie przekonują Cię powyższe argumenty, postaw na ten – zdrowie Twoje i najbliższych. Nie musisz od razu sprzedawać samochodu. Wystarczy, że choćby czasem zamiast 4 kółek wybierzesz 2.

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej